Türkiyəyə edilən ianə köçürmələrində vergi və komissiyanı ləğv etdik.
Türkiyəyə edilən ianə köçürmələrində vergi və komissiyanı ləğv etdik. Bu qərar Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı və ABA-nın birgə dəstəyi ilə reallaşdırılmışdır.
ABA-nın bəyanatı:
8 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) Rəyasət Heyətinin geniş tərkibdə növbədənkənar iclası keçirilmişdir.
İclas zamanı 6 fevral tarixində qardaş Türkiyə Respublikasında baş vermiş və çoxsaylı insan tələfatına səbəb olmuş zəlzələ nəticəsində həlak olanların xatirəsi yad edilmiş və bu təbii fəlakətin törətdiyi fəsadların bütün ABA üzvlərini sonsuz kədərləndirdiyi bildirilmişdir.
Həmçinin ölkəmizin bank icmasının qardaş Türkiyə xalqına hər zaman dəstək olmağa hazır olduğu yekdilliklə bəyan edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının dəstəyi ilə, bank icması, baş vermiş təbii fəlakətin fəsadlarının aradan qaldırılmasına yardım məqsədilə hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən qardaş ölkədə yaradılmış xüsusi fonda (Afet ve Acil Durum - AFAD) ölkə bankları vasitəsilə ianələr şəklində dəstək göstərilərkən bank komissiyalarının tutulmayacağı barədə yekdilliklə qərar qəbul etmişdir.
Azərbaycan bank icması bütün dövrlərdə Azərbaycan xalqı və dövləti kimi qardaş Türkiyə Respublikasının yanındadır, onların sevinci sevincimiz, kədəri kədərimizdir.
Dağıdıcı zəlzələ nəticəsində həyatını itirmiş bacı və qardaşlarımızın ailələrinə dərin hüznlə başsağlığı verir, yaralılara şəfa diləyirik!

Мы отменили налог и комиссию на переводы пожертвований в Турцию.
Мы отменили налог и комиссию на переводы пожертвований в Турцию. Это решение реализовано при совместной поддержке Центрального банка Азербайджанской Республики и АБА.
Заявление АБА:
8 февраля 2023 года состоялось внеочередное собрание Президиума Ассоциации банков Азербайджана (АБА).
В ходе встречи была почтена память погибших в результате землетрясения, произошедшего 6 февраля в братской Турецкой Республике и повлекшего за собой многочисленные человеческие жертвы, и последствия вызванные этим стихийным бедствием, бесконечно расстроило всех членов АБА.
Также было единогласно заявлено, что банковское сообщество нашей страны всегда готово поддержать братский народ Турции.
При поддержке Центрального Банка Азербайджанской Республики банковское сообщество единогласно приняло решение обнулить банковские коммиссии при переводе средств в фонд (Бедствия и чрезвычайные ситуации - AFAD), созданного в Турции юридическими и физическими лицами с целью ликвидировать последствия стихийного бедствия.
Банковское сообщество Азербайджана всегда поддерживает братскую Турецкую Республику как народ и государство Азербайджана, их радость - наша радость, их горе - наша печаль.
Приносим глубочайшие соболезнования семьям наших братьев и сестер, погибших в результате разрушительного землетрясения, и желаем скорейшего выздоровления пострадавшим!